MENÜ

MUHASEBE RAPORLARI

Yapacak ne çok iş var !

Muhasebe bir işletmenin en önemli bölümüdür. Kağıt üzerinde "Ne aldık ? Ne ürettik ? Ne sattık ? Stoklar ne durumda ? Ne kadar borcumuz var ? Kaç para vergi ödedik ?" sorularına yanıt bulmak günler alabilecek işlemlerdir. Oysa EraOFSET'te tüm bu sorulara yanıt bulmak sadece dakikalarla ölçülür.

Muhasebe departmanından isteğiniz raporları alabilmeniz, yalnızca departmanda çalışan personelinizin becerisine mi bağlıdır sizce ? Elbette denilir ya "Alet işler el övünür". Departman çalışanlarının kullandığı yazılımın her işlemi kayıt altına almasının yanında hızlı ve pratik olması da önemlidir. Senaryo şu; Ay sonunda vadesi gelen ödemeleriniz ve vadesi gelen borçlarınızı öğrenmek istiyorsunuz. Muhasebe personeli önünüze bir Borç - Alacak raporu koyduğunda Borç olarak gördükleriniz borcunuz olmayabilir ve alacak olarak gördüklerinizde alacağınız olmayabilir. Gördüğünüz aslında cari hesap bakiyenizden başkası değildir. Örneğin; düzenli sipariş aldığınız müşteriniz ABC Tekstil firmasının size 15.000 TL borcu görünüyor. Peki bu ay sonu itibari ile vadesi gelecek alacağınız nedir ? 15.000 TL'mi ?. Bu 15.000 TL'yi oluşturan satışlarınızın vadelerinin tek tek kontrol edilerek, yalnızca vadesi gelen satışlarınızın bakiyelerinin toplamı sizin bu ay sonu itibari ile alacağınızdır.

Ayrıca "İşleme Karşı"çalışmıyorsanız, "Cari Hesaba Hahsuben" aldığınız ödemelerin hangi satışlarınızı kapadığını bulmanız da gereklidir. Türkiyemizde işletmelerin %99'u "Cari Hesaba Mahsuben" çalıştığı için hangi ödemenin hangi satışı kapattığı kolay bulabileceğiniz bir iş de değildir. Çok zaman eksik veya fazla ödemeler alınır çünkü. Bu işlemi tüm cariler için yaptığınızı düşünün. Oldukca zaman alıcı ve hataya açık bir işlem. Kötü haber şu; ülkemizdeki yazılımların çok azı bu sisteme uygun vadesi gelen alacak ve borç listeleri hazırlayabilirler.

EraOfset, bir matbaa yazılımı olmasının ötesinde, bir yönetim sistemidir. Tek bir tuş ile ve saniyeler içinde vadesi gelen alacaklarınızı ve borçlarınızı görebilir ve raporlayabilirsiniz. Bizim Pro-Aktif ( önde giden - öncül ) finans raporları diye adlandırdığımız bu tür raporlar ile yaşamanız muhtemel darboğazları görebilmeniz mümkündür.